Tamamen Güneş Enerjisi ile Doğal, Gıda Kurutma Teknolojisi

Hızlı

Hijyenik

Ekonomik

Sağlıklı

Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!
0533 264 5468
info@thetaenerji.com.tr

Haberler

Teknopark Ankara’daki bir şirketin geliştirdiği otonom sistem ‘Günebakan’, yoğunlaştırılmış Güneş enerjisi ile endüstriyel boyutta gıda kurutmasına imkan verirken, konvansiyonel kurutuculara göre enerji maliyetlerini yüzde 98 azaltıyor.
İki genç girişimci Fırat Ekici ve Doğukan Emre Yükmen’in öncülüğünde hayat  bulan ‘Solar Sprey Dryer ile Temel Kimyasalların Üretimi’ isimli proje “9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nın ‘Temel Kimyasallar’ kategorisinde birinci olarak başarısını perçinledi.
Yükmen, sistemin gerekli alanlarda kullanıcıyı bilgilendirdiğini söyleyerek bunun avantajlı bir durum olduğunu vurguladı. Sistemin avantajlarını anlatarak şöyle devam etti: “Bir gıdanın 20 gün olan kurutulma süresini 1 güne çekiyorsunuz.
Şirket, böylelikle katma değerli ihracata yönelik ürünler elde edilmesini sağlıyor. Türkiye’de yetişen yaklaşık 25 ürün üzerinde yapılan testlerde başarılı sonuçlar elde edilen Günebakan’ın yurt dışı pazarda yer edinmesine yönelik de faaliyetler yürütülüyor.
Günebakan‘da kendi tasarımları olan özel mercekleri kullandıklarını anlatan Yükmen, yüksek ışık geçirgenliği ve dayanıklılığa sahip bu merceklerin kurutulacak ürünün hacmine göre seri ve paralel bağlanarak kurutma alanı oluşturduklarını anlattı.
Tübitak Teknogirişim Sermayesi ile 2018’de kurulan Theta Temiz Enerji Teknolojileri şirketi, Güneş enerjili teknolojiler geliştirirken, ülkedeki “temiz enerji” ekosistemine de katkıda bulunuyor. Theta Temiz Enerji Teknolojileri kurucusu Doğukan Emre Yükmen…
tr_TRTurkish