Günebakanı tanıtmamızın ardından birçok soru ile karşılaştık, bu soruların en sık gelenlerini ve cevaplarını sizler için derledim. Hadi buyrun yazımıza;

Günebakan kapalı alanlarda kullanılabiliyor mu?

Hayır, kullanılamıyor; çünkü Günebakan tamamen Güneş enerjisini kullanıp onunla kuurutma yapan bir ürün bu sayede elektrik veya gaz ihtiyacı olmuyor.

Günebakan hangi mevsimlerde kurutma yapmaya elverişli?

Bu şehirden şehre farklılık gösterebilen bir olay aslında. Güneşi yıl içinde daha uzun süre alan şehirlerde kurutma süreleri de uzun oluyor. Ankara’dan örnek vermek gerekirse (ürünümüzü ilk Ankara da kurduk) ilkbahar, yaz ve sonbaharda (yeşil gıdaları (nane, kekik vb) özellikle sonbaharda kurutuyoruz.) aylarında aktif kurutmalarımıza devam ettik. Fakat Gaziantep, Antalya gibi şehirlerde bu sürenin çok daha fazla uzadığını gördük.

 

Kış aylarında da kurutma yapmak istiyorum, bunu nasıl çözeriz?

İsteğe göre hibritleme yapabiliriz ancak bizim modtomuz doğal kurutma ve bu yüzden çok tercih ettiğimiz bir yol değil. Kurutulacak meyvelerin yazın daha bol ve ucuz olmasından mütevellitte kış aylarında kurutma yapmanın zaten çok tercih edilen bir durum olmadığını düşünüyorum.

Kurutma yaparken yağmur yağdı, Güneş kayboldu veya meteorolojik bir takım olumsuzluklar gerçekleşti, gıdalarımıza ne oluyor?

Ürünümüz Güneş dışındaki atmosferik koşullara kapalı olduğu için herhangi olumsuz hava koşulu gıdalarınızı olumsuz yönde etkilemiyor. Güneş kaybolduğunda kurutma işlemini sonlandırıyor ve içeri herhangi yağmur, kar vs girişi olmuyor. Bu sebeple gıdalarınızı toplamanıza gerek kalmıyor. Güneş tekrar çıkıyor ve kurutma işleminiz kaldığı yerden devam ediyor.

 

 

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish