Günebakan, Güneş ışığını başka bir forma çevirmeksizin, yoğunlaştırarak gıdaların hızlı ve hijyenik şekilde kurutulmasını sağlar. Doğallıktan ödün vermeden yalnız Güneş ışığı ile atmosferik koşullara kapalı kurutma ortamı ile gıda güvenliği ve kalite standardizasyonunu dünya normları seviyesine taşır.


Günebakan’ın

Ortaya Çıkış Serüveni &

Özellikleri 

Sorun Analizi

Öncelikle gözlem ve iyi iletişim ile  çiftçilerin, kooperatiflerin ve firmaların gıda sorunlarını saptadık.

Yüksek Enerji ve İşgücü maliyetleri

Ürünleri doğallıktan uzaklaştıran kurutma yöntemleri

Geleneksel kurutmada uzun kurutma sürelerine bağlı olarak;

-Hijyenik olmayan koşullar

-Gıda standardizasyonunun düşmesi

-Gıda zayiatları

Ne yapabiliriz?

Enerji maliyetlerini 0’a indirebiliriz

İşgücü maliyetlerini düşürebiliriz

Standartları dünya seviyesinin üzerine çıkarabiliriz

Gıdaların kururken doğallıktan uzaklaşmasını engelleyebiliriz

Hızlı kurutma sağlayabilir ve böylece;

-Gıda hijyenini yükseltir

-Zayiatları önleyebiliriz.

Peki nasıl?

Öncelikle yoğunlaştırılmış Güneş ışığı ile gıdaların hem hızlı hem de kontrollü şekilde kurutabiliyoruz.

Bunu yaparken gıdalarınıza Güneş’ten başka bir şey değmediği için gıdalarınız hijyenik olarak kururken, doğallıkları da korunur.

Enerji ve işgücü maliyetlerinizin neredeyse sıfıra ineceği bu yönteme biz Günebakan diyoruz.

Yoğunlaştırma

Sistemimizde, Güneşi tek bir satıh üzerinde toplayan, gıda uygulamalarına yönelik kendi tasarımımız olan özel filtreli mercekler kullanılmaktadır. Bu sayede ürünümüz elektrik/gaz vb. işletim maliyetlerini arttıran araçlara ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde kapalı ortamda kurutma sağlar.

konstrüksiyon

Günebakan’ın kontrüksiyonunda paslanmaz çelik ve PVC kullanılmıştır.

Gıda kodeksine tamamen uygun olarak hazırlanmıştır. Kuruttuğumuz gıdaların analiz testlerinde bu ortaya konulmuştur.

İstenilen şekilde boyutlandırılabilir.

otomasyon

Sistemimizde kullandığımız yapay zeka tabanlı karar algoritması sayesinde kurutulan gıdaya özel anlık çözüm üreterek kurutma kalitesinin üst düzey kalmasını garanti eder. Sisteme entegre IOT platformu ile de kullanıcıya uzaktan kontrol, izleme ve raporlama imkanı tanır. Sıcaklık, nem gibi standart bilgilerin yanında kalan kurutma süresi, günlük ya da aylık üretim hacmi gibi bilgilere konforlu ulaşım imkanı sağlar. 

Günebakan’ın

Farkı Ne?

Küresel pazarda yer alan benzer ürünlerle mukayese edildiğinde Günebakan’ın, enerji maliyetlerini neredeyse sıfıra indirdiği görülüyor. Ürünlerde katma değer yaratan doğallık korunurken gıda güvenliği ve kalite standardizasyonunu en üst seviyede tutulması amaçlanmaktadır. Böylelikle Günebakan kullanıcıları daha yüksek market fiyatlarına ulaşabilecekleri niş pazarda yerlerini almaktadır. Günebakan operatör ve yatırımcısına sunduğu kontrol olanaklarıyla da rakiplerinden ayrılmaktadır. Kurutulmakta olan gıdaya özel ürettiği çözüm doğrultusunda süreci otonomlaştırarak kullanıcıyı hesap ve takip zorunluluğundan kurtarmaktadır.

Günebakan ile

Kurutulmuş Ürün Test & Analizleri

Domates, biber, muz, çilek, havuç nane, ananas kiraz, üzüm, çilek, kayısı, kekik vb. gibi gıdalarla yaptığımız kurutma denemelerimizden sonra Hacettepe Üniversitesi ve UNAM işbirliği ile; renk analizi, rehidrasyon, duyusal analiz ve sem mikroskobu duyusal analizi yapılmış sonuçların olumlu olduğu ortaya konulmuştur.

Günebakan ile ilgili En Çok Merak Edilenler & Cevapları

tr_TRTurkish